Утрински Весник
Спорт

Олимпијакос постигна договор со Кендрик Нан

Олимпијакос постигна договор со Кендрик Нан

Олимпијакос е пред потпис на договор со 28. годишниот Американец Кендрик Нан, кој остави најдлабока трага играјќи за НБА тимовите Мајами Хит и Лос Анџелес Лејкерс.

dobivaj vesti na viber

Јоргос Барцокас, тренер на тимот на Олимпијакос, го означил Нан како приоритетно засилување на бековската позиција, пишува „Нова спорт“.

Се вели дека Нан ќе пристигне во грчката престолнина во понеделник и дека би требало да биде во составот за грчкиот Суперкуп и првото коло од Евролигата, во кое Олимпијакос е домаќин на Панатинаикос.

Од 2019 до 2021 година, Нан играше за Мајами Хит, а потоа ги помина следните две сезони како играч на Лејкерс. Во 2023 година го имаше последниот ангажман, беше играч на Вашингтон Визардс.

Олимпијакос остана без важен играч во актуелниот преоден рок, Костас Слукас го напушти тимот и замина во редовите на најголемиот ривал Панатинаикос.

Fotо/EPA

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања