Утрински Весник
Спорт

Ѓоковиќ обвини дел од публиката за недостаток на почит по победата над Холгер Руне на Вимблдон

20240709081808 Big 730x400 38.webp.webp

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ изјави дека публиката на централниот терен на „Вимблдон“ му покажала непочитување при победата над Данецот Холгер Руне, пренесоа светските агенции.

За пласман во четвртфиналето, освојувачот на 24 Гренд слем титули го надмина противникот со 6:3, 6:4, 6:2.

-До сите навивачи кои покажаа почит и останаа до крајот на натпреварот, ви благодарам од се срце, го ценам тоа. На другите кои избраа да покажат непочитување, тоа сум јас, имајте добра ноќ, многу добра но“, изјави огорчениот Србин по успехот во интервју на теренот и додаде:

-Не можам да го прифатам тоа. Знам дека го поддржуваа Руне, но тоа беше изговор да бидам исвиркан. Видете, јас сум на теренот повеќе од 20 години. Верувај те ми, знам како функционира. Но, јас се фокусирам на луѓе, кои го платија билетот и го сакаат тенисот, додаде Србинот.

Можете да прочитате

Родри ги провоцира Англичаните. Мората го потсети каде игра, тој му одговори дека не му е гајле

Меси: Наскоро ќе се вратам на терените

Македонските ракометари ја совладаа Полска на младинското ЕП