Утрински Весник
Македонија

Одобрена екстрaдицијата на Љупчо Палевски – Палчо

Ljupco Palevski Palco 960x561 1.jpg

Министерството за Правда денеска добило изветување од турските власти дека е одобрена екстрадицијата на Љупчо Палевски – Палчо, објави Телма.

Палевски е во екстрацидионен притвор во Турција. Тој е осомничен за убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски.

Тој е првоосомничен во истрагата за грабнување и убиство на свиреп начин на малолетната Вања и на Панче Жежовски.

Нивните тела беа пронајдени во ист ден, на 3 декември лани – едното во близина на Скопје, а другото кај Велес. Палевски беше уапсен неколку денови подоцна во Турција.

Можете да прочитате

16 јуни е Курбан Бајрам, неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед

Цената на лебот се зголемува – еве за колку

Цело Скопје блокирано: Почна Процесот за соработка во Југоисточна Европа