Утрински Весник
Македонија

Одложено судењето против градоначалникот Мерко поради обемна документација

Ramiz Merko.jpg

Одложено судското рочиште против струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко. Во Основниот суд Струга денеска започна судскиот процес против Мерко заради набавката на „Ауди“ од страна на Општина Струга.

Судењето е одложено поради обемната документација со докази што денеска ја доставила одбраната.

Обвинението за Мерко е поднесено 10 месеци откако САД лани во јуни го ставија на црната листа поради корупција и мешање во судски процеси.

Без претходно одобрување на Годишниот план за јавни набавки од општинскиот совет и во услови кога општината имала блокирана жиро-сметка, набавил 4 возила меѓу кои и аудито од речиси 67 илјади евра.

Можете да прочитате

Петровска за „Независен“: СДСМ треба да се врати на идеолошките корени

Ципрас: Ако Заев не го променеше името ќе мораше да влезете под Република Македонија

(Видео) Хеликоптер на МВР исфрли над 20 тони вода врз пожар во кичевско