Утрински Весник
Македонија

Oдложена регистрацијата на бугарскиот клуб во Пустец, но заедно ќе го прославиме Денот на бугарската писменост, велат од фондацијата

Македонците во Пустец бираат градоначалник

Oд страна на бугарската Фондација Македонија, на социјалните мрежи е објавено дека денеска во Пустец, Мала Преспа, денеска нема да се случи отворање на бугарски културен клуб.

dobivaj vesti na viber

Од Фондацијата доцна синоќа на фејсбук објавија дека ќе чекаат регистрација на клубот во албанските надлежни институции, па потоа ќе организирале свечено отворање.

“Поради одложена регистрација на Бугарскиот културен клуб утре го откажуваме свеченото отворање, но заедно во 13 часот ќе го прославиме 24 мај, денот на бугарската писменост£, стои во објавата.

Бугарите се тука во Пустец да го одбележат нашиот национален празник – 24 ти Мај – Денот на бугарската писменост – во нашата зграда во селото, е напишано од страна на бугарската фондација.

Можете да прочитате

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Приведен 18-годишник од Битола, кај кого е пронајден кокаин

(Видео) Османи и Агелер со заедничко видео-порака ја честитаа првата годишнина од Стратешкиот дијалог