Утрински Весник
Спорт

Одбојкарите загубија од Чешка, во осминафиналето ќе ја предизвикаат Италија

Одбојкарите загубија од Чешка, во осминафиналето ќе ја предизвикаат Италија

Одбојкарската репрезентација на Македонија загуби од Чешка со 3:0 во сетови во петтото коло од групната фаза на Европското првенство чиј ко-домаќин е и нашата земја. Во СЦ „Борис Трајковски“, Чесите беа подобри и успеаја да го комплетираат мечот во три сета. Ова значи дека Македонија во осминафиналето ќе го предизвика актуелниот шампион Италија, на гостински терен во Бари.

dobivaj vesti na viber

Капитенот Никола Ѓоргиев се врати во тимот по повредата на грбот поради која го пропушти претходниот меч со Холандија.

Чешка го доби првиот сет со 25:19, а во вториот Македонија даде најсилен отпор (25:23). Третиот сет повторно го освои Чешка, а македонските одбојкари стигнаа до 17 поени.

Македонија утре патува за Бари, а осминафиналниот меч против Италија е закажан за в сабота.

Можете да прочитате

Барса обвинета за корупција, претседателите на суд

Зидан одбил понуда од Марсеј

Камавинга ќе добие нов договор