Утрински Весник
Свет

Одбиено барањето на Зеленски да се обрати пред американскиот Конгрес

Одбиено барањето на Зеленски да се обрати пред американскиот Конгрес

Претседателот на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Кевин Мекарти, објави дека го одбил барањето на украинскиот претседател, Володимир Зеленски да зборува пред Конгресот.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека нема доволно време за говорот на украинскиот претседател, пренесува американската телевизија Ен-Би-Си.

Мекарти потсети дека Зеленски веќе зборувал пред Конгресот за време на неговата претходна посета на Вашингтон во декември 2022 година.

Зеленски денеска пристигна во Соединетите Американски Држави за да разговара со конгресмени, особено со републиканците, кои се’ повеќе се противат на испраќање дополнителна помош за Украина.

Сепак, Зеленски треба да се сретне со претседателот Џо Бајден во Белата куќа и да разговара со американските воени лидери во Пентагон. Во петок наутро, украинскиот лидер ќе се упати кон Капитол за да се сретне со пратениците од кои ќе биде побарано да продолжат со финансирањето на војската на Украина.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина