Утрински Весник
Македонија

Одбиено барањето на сопственикот на „ДоказМ“ за иземање на обвинителот Рајчев

Одбиено барањето на сопственикот на „ДоказМ“ за иземање на обвинителот Рајчев

Апелацискиот суд Скопје го одби барањето на обвинетиот Марјан Стаменковски, сопственик на порталот „Доказ М“, за иземање на обвинителот Сашо Рајчев од случајот „ДоказМ“.

dobivaj vesti na viber

По поднесеното барање одлучуваше Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. На Стаменковски Основниот кривичен суд Скопје му изрече единствена затворска казна во траење од три години и еден месец.

Стаменковски се товареше за пет кривични дела, односно за две дела ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем, уцена, пиратерија на аудиовизуелно дело и за злоупотреба на лични податоци. Освен затворската на Стаменковски му беше изречена и парична казна од пет илјади евра заради злоупотреба на лични податоци. При претрес на домот на сега осудениот полицијата запленила документација, електронски уреди и 90.000 евра.

 

Можете да прочитате

(Видео) Каевски: Пред Мицкоски е одлуката, да ја поддржи европската иднина или да го следи патот на Груевски

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Приведен 18-годишник од Битола, кај кого е пронајден кокаин