Утрински Весник
Спорт

Одбиена жалбата на Нотингем Форест  

Skynews Nottingham Forest Premier League 6546295.jpg

Англиската Премиер лига денеска ја одби жалбата на Нотингем Форест за одземање на четири бода поради прекршување на правилата за фер плеј.

Во жалбата на „шумарите“ се наведува дека се „крајно разочарани што биле погодени со такви санкции“ кои сметале дека се несоодветни.

Правилата велат дека клубот може да има акумулирана загуба од 105 милиони фунти во текот на три сезони, значи 35 фунти по сезона, но Нотингем имаше лимит од 61 милион фунти бидејќи две години по ред трошеле повеќе отколку што требаше.

Ја надминаа границата за 34,5 милиони, па Премиерлигата сметаше дека одземањето бодови е адекватна казна.

Нотингем во последните две кола игра со Челзи дома, а со Барнли на гости на 19 мај.

Можете да прочитате

Откажана мото ГП-трката во Индија

Циципас оди во третото коло на Ролан Гарос, пет натпревари прекинати поради дожд

Флик и официјално е нов тренер на Барселона