Утрински Весник
Свет

Нови проблеми на Боинг: Се запалија мотор и крилото, неколку луѓе повредени

62815807 Nesreca Boeingova Aviona.webp.webp

Авион Боинг имаше уште една несреќа. Авионот со 73 патници се излизгал од пистата откако се запалиле левото крило и моторот. Сите патници се евакуирани, четири лица се тешко повредени, а 11 се полесно повредени. На аеродромот во Сенгеал, каде што се случи инцидентот, летовите беа привремено прекинати поради тоа.

Последниот инцидент се случува само еден ден откако беше објавено видео од Турција од авион на Боинг кој се обидува да изврши принудно слетување. Во тој инцидент, авионот удрил во пистата и носот на авионот го изгребал бетонот за да застане.

Овие два случаи се само дел од низата проблеми со кои се соочува Боинг во последно време. Сè започна на почетокот на годината кога вратата на авионот се одвои од телото за време на летот. Како резултат на тоа, компанијата се соочува со интензивна контрола по несреќите и контроверзите околу безбедносните прашања, пишува Дејли Меил.

Покрај сите безбедносни проблеми, американската авиокомпанија е под тешки критики и поради смртта на двајца свиркачи кои починаа во неразјаснети околности.

Џошуа Дин, поранешен вработен во Боинг и снабдувач на Спирит АероСистемс, почина по ненадејно боледување. Дин сведочеше против Спирит во тужба минатата година во која поранешен ревизор за квалитет ја обвини компанијата за лоши контроли во производството на 747 Max.

Пред два месеци почина и 62-годишниот Џон Барнет, за кој подоцна беше откриено дека страдал од ПТСН и имал напади на паника, а сето тоа поради неговата непријателска работна средина во Боинг. Барнет ја напушти компанијата во 2017 година кога се пензионираше и покрена долготрајна тужба во која се тврди дека Боинг ја омаловажувал и ја саботирал неговата кариера.

Можете да прочитате

Лавров: САД и НАТО сакаат да ни кажат дека нема да запрат пред ништо, нашиот потег ќе ги вразуми

Поротата во судењето на Трамп го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда

Ел Сиси: Меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа