Утрински Весник
Спорт

Нова трагедија на СП во Катар, почина навивач на Велс

Нова трагедија на СП во Катар, почина навивач на Велс

Нова трагедија на Мундијалот. Навивач на Велс почина за време на Светското првенство во фудбал во Катар. 62-годишниот Кевин Дејвис бил примен во болницата Хамад во Доха, откако Велшаните загубија со 2:0 од Иран.

dobivaj vesti na viber

Сепак, тој не бил на стадионот, останал во изнајмениот стан бидејќи не се чувствувал добро, а најверојатната причина за неговата смрт е срцев удар.

„Кевин Дејвис беше дел од Црвениот ѕид и сите сме уништени од веста за неговата смрт. Испраќаме сочувство до неговото семејство. Сите сме како едно големо семејство и сега изгубивме еден од нашите членови”, изјави Пол Кокри, претставник на Фудбалското здружение на поддржувачи на Велс.

Ова е втор смртен случај во Катар поврзан со СП 2022. Пред два дена во својата хотелска соба почина 65-годишниот британски ТВ стручњак Роџер Пирс.

Навивачот бил во Катар со својот син и неговите пријатели. Фудбалската асоцијација на Велс ќе направи се што е можно да помогне да се донесат посмртните останки на Кевин Дејвис дома.

Можете да прочитате

Ирвинг дебитираше за Далас, Лилард со трипл-дабл им пресуди на Вориорс

Кевин Дурент во Феникс Санс

Сонот за двојна титула на ПСЖ заврши на „Велодром“ во Марсеј!