Утрински Весник
Македонија

Ниту денеска не се избра претседател на Уставе суд

Ustaven Sud.webp.webp

Денеска продолжи постапката за избор на нов претседател на  Уставниот суд.  Во два наврати судиите гласаа за предложените кандидати, при што ниту еден од кандидатите не го доби потребното мнозинство. 

Со согласност на сите судии беше договорено седницата за избор да продолжи во понеделник на 3 јуни. 

Мандатот на претседателката Добрила Кацарска истекува на 2 јуни 2024 година.

Можете да прочитате

Ципрас: Ако Заев не го променеше името ќе мораше да влезете под Република Македонија

(Видео) Хеликоптер на МВР исфрли над 20 тони вода врз пожар во кичевско

Превртена цистерна на автопатот Градско – Велес, сообраќајот пренасочен по стариот пат