Утрински Весник
Магазин

Никола Роквиќ Велигден го помина во Македонија, се огласи на 14. ден од подвигот

Gd.jpg

Српскиот пејач Никола Роквиќ веќе 14 дена патува пеш до Грција. Крајната дестинација на пејачот е манастирот Нектариј Егински, каде пејачот ќе се поклони и ќе го заврши подвигот кој го почна за хуманитарни цели.

Никола Велигден го помина во Македонија. Пејачот веќе објави фотографии и видеа на кои покажа како е пречекан во Куманово и Свети Николе.

„Стигнав на денешната дестинација. Голема радост е со мене, на местото Свети Николе, во храмот Свети Никола. Нашите драги домаќини ми кажаа дека ова место е токму местото каде што св. Никола му го вратил видот на Стефан Дечански. Вечерва овде ќе го славиме Велигден, многу сум среќен“, рече Никола.

Можете да прочитате

Наскоро ќе гледаме ретко порамнување на шест планети

Фатена риба во Јадранско море со отров 1200 пати посилен од цијанид

Еден симптом на мозочен удар може да се појави додека јадете