Утрински Весник
Свет

Нетанјаху ги отфрли предупредувањата на Бајден: Израел е подготвен да се бори со нокти

Netanjahu.jpg

Израелците се подготвени да се борат „со нокти“, рече премиерот Бенјамин Нетанјаху, отфрлајќи го предупредувањето на американскиот претседател Џо Бајден дека испораката на оружје може да биде запрена поради планираната операција во Газа.

Израел долго време се закануваше со онапад на Рафа, за кој тврди дека е дом на илјадници борци на Хамас и веројатно таму се десетици заложници меѓу повеќе од милион Палестинци раселени поради војната. Акцијата започна оваа недела со евакуација на некои цивили, по што следеа ограничени воени упади,.

Администрацијата на Бајден рече дека не може да поддржи голема инвазија на Рафа во отсуство на она што би го смета за веродостоен план за заштита на цивилите. Израел, пак, тврди дека победата во седуммесечниот конфликт е невозможна без заземањето на Рафа.

Владата на Нетанјаху молчеше по извештаите дека Вашингтон ја задржува испораката на одредени видови бомби, додека Бајден јавно не го објави потегот во средата, велејќи дека тоа е дел од предупредувањето на САД до Израелците да не „одат во Рафа“.

-Ако треба да бидеме сами, ќе останеме сами. Ако треба, ќе се бориме со нокти, но имаме многу повеќе од клинци, и со таа сила на духот, со Божја помош, ќе победиме заедно – рече Нетанјаху, не повикувајќи се конкретно на американската изјава.

Нетанјаху, сепак, во интервју за американската телевизија рече дека се надева дека тој и Бајден можат да ги надминат разликите околу војната во Газа.

-Често имавме свои договори, но имавме и меѓусебни несогласувања. Успеавме да ги надминеме. Се надевам дека сега ќе можеме да ги надминеме, но ќе го направиме она што треба да го направиме за да ја заштитиме нашата земја – изјави Нетанјаху во емисијата „Д-р Фил Прајмтајм“.

Коментарите на конзервативниот премиер во видео-изјавата ги повторија уште двајца членови на неговиот воен кабинет со право на глас – министерот за одбрана Јоав Галан и поранешниот министер за одбрана Бени Ганц, иако никој не кажа експлицитно дека ќе биде наредено подлабоко чистење на Рафа.

-Им се обраќам на непријателите на Израел, како и на нашите најдобри пријатели и велам – Државата Израел не може да се потчини. Ќе бидеме силни, ќе ги постигнеме нашите цели, ќе го погодиме Хамас, ќе го погодиме (либанскиот) Хезболах и ќе постигнеме безбедност – рече Галан во својот говор.

Ганц изрази благодарност за она што израелската војска го опиша како поддршка од САД и невидено воено снабдување со залихи.

-Израел има должност, во однос на националната безбедност и моралот, да продолжи да се бори за враќање на заложниците и ставање крај на заканата на Хамас за јужен Израел. А САД имаат морална и стратешка должност да ги прошират алатките (испратени) до Израел кои се неопходни за оваа мисија – рече тој на платформата Х.

Паралелно со јавниот спор, САД се обидуваат да ги водат преговорите меѓу Израел и Хамас со посредство на Египет и Катар кои би ослободиле некои заложници.

Преговорите се во застој за барањето на Хамас за прекин на војната во Газа, додека Израел е подготвен само да влезе во прекин на огнот. Преговарачите во четвртокот ги завршија последните средби во Каиро без договор, а Израел најави дека ќе продолжи со планираната операција Рафа.

Главниот портпарол на израелската армија, контраадмирал Даниел Хагари, на брифинг изјави дека вооружените сили имаат доволно муниција за Рафа „и за другите планирани операции“.

Соединетите Држави повторно го предупредија Израел во четвртокот да не ја проширува својата ограничена операција во сеопфатен напад на Рафа, овојпат не само од долгорочни хуманитарни причини, туку и поради стратешки калкулации.

-Нашиот став е дека операциите во Рафа, секако секоја голема копнена операција Рафа, всушност ќе ја зајакне позицијата на Хамас на преговарачката маса, а не на Израел, изјави во четвртокот на новинарите портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби.

Кирби рече дека Јахја Синвар, лидерот на Хамас за кој се верува дека се крие во мрежата на тунели во Газа, би имал „помал поттик да сака да дојде на преговарачка маса“ доколку има повеќе масовни цивилни жртви во Рафах.

Можете да прочитате

ConocoPhillips ја купи Marathon Oil за 22,5 милијарди долари

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго

Save the Children: 6,5 милиони авганистански деца годинава ќе се соочат со глад