Наполи продолжува со „маршот“ кон Скудетото, сега имаат +16 пред Интер!

Img 5587

Наполи направи уште еден чекор до првото скудето од ерата на Диего Марадона, откако се „разбудија“ во второто полувреме за убедлива 0:3 победа на гостувањето кај Специја, со која избегаа на 16 поени пред второпласираниот Интер, пред нивното градско дерби против Милан.

„Партенопеи“ дојдоа во водство на стартот на второто полувреме, кога Хвича Кварацхелија беше прецизен од белата точка, откако во првото полувреме не искористија неколку шанси. Македонскиот репрезентивец Елиф Елмас овојпат не беше стартер, и тренерот Лучано Спалети му даде шанса да влезе во игра на место на Пјотр Зиелински во 63. минута.

Само шест минути подоцна, Виктор Осимен стрелаше за 0:2, за веќе во 73. минута нигерискиот напаѓач да го постигне својот втор гол за потврда на победата.