Утрински Весник
Спорт

Над 120 мртви во фудбалско стампедо во Индонезија

Над 120 мртви во фудбалско стампедо во Индонезија

Паниката која настана на фудбалски меч во Индонезија откако полицијата пушти солзавец за да ја спречи тепачката меѓу две навивачки групи, придонесе до стампедо во кое загинаа 129 луѓе, потврди локалната полиција.

dobivaj vesti na viber

На мечот од Индонезиската Премиерлига во градот на островот Јава Маланг, помеѓу Арема Маланг и Персебаја Сурабаја почнале неколку тепачки на стадионот „Канџурухан“ откако домашниот тим загуби со 2:3, по што полицијата користела солзавец, кој пак, предизвикал паника, потврди шефот на полицијата, Нико Афинта.

Стотина луѓе се упатиле кон излезите од стадионот и дел од нив се задушиле во хаосот, додека други биле прегазени. Повеќе од 300 луѓе завршле во болница, а се очекува бројката на мртви да порасне откако 160 навивачи се во критична состојба.

Можете да прочитате

Роналдо со поддршка за Нејмар: Ќе се вратиш уште посилен, гладен за голови

Одлуката е донесена – Бускетс ја напушта Барселона

„Ужас, Србија против Камерун играше без селектор“