Утрински Весник
Спорт

Најстариот играч во историјата на евроквалификациите ја завршува кариерата

Најстариот играч во историјата на евроквалификациите ја завршува кариерата

Репрезентациите на Андора и Белорусија одиграа нерешено 0:0 во петтото коло од квалификациите за ЕП. Андора има голема причина за задоволство бидејќи го освои вториот бод во овој циклус квалификации.

dobivaj vesti na viber

На овој натпревар од домашните навивачи се прости Илдефон Лима (43), апсолутната легенда на фудбалот во оваа мала држава.

Најстариот фудбалер кој некогаш се појавил во квалификациите за ЕП најави дека ова му е последен натпревар пред домашните навивачи. Кариерата ќе ја заврши во вторник по натпреварот против Швајцарија. Тој во игра о финишот и на тој начин го забележа својот 136. настап за Андора. За својата репрезентација постигна 11 гола.

Кариерата ја започна во 1997 година, а најмногу натпревари (104) одигра за италијанскиот тим Триестина. Извесен период играше во шпанската лига за Рајо Валјекано и Лас Палмас.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања