Утрински Весник
Свет

Најмалку 63 луѓе го загубија животот во невреме во Пакистан

20240417113322 Big 730x400 59.webp.webp

Најмалку 63 лица го загубија животот во невреме што трае веќе четири дена во Пакистан. Во последните 24 часа загинаа 14 лица.

Повеќето од жртвите се во провинцијата Хајбер Пахтунхва, северозападно од Пакистан, каде се оштетени 1.370 куќи. Десетици луѓе се повредени.

Во Балуџистан е прогласена вонредна состојба поради поројните поплави. Обилен дожд врне и во хималајската област Кашмир.

Пакистан очекува обилни дождови во април поради климатските промени. Досега, во Балуџистан имаше 256 отсто повеќе дожд од нормалните количини, изјави метеорологот Захир Ахмед Бабар.

Пред две години, 1.739 луѓе го загубија животот во поплавите што потопија третина од Пакистан. Поплавите тогаш предизвикаа штета од 30 милијарди долари.

Обилни дождови овој месец наврнаа и во соседен Авганистан, каде досега животот го загубија 33 лица.

Можете да прочитате

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета