Утрински Весник
Свет

На државните службеници во Холандија нема да им биде дозволено да користат ТикТок на службените телефони

На холандските државни службеници наскоро повеќе нема да им биде дозволено да ја користат кинеската апликација ТикТок на нивните официјални мобилни телефони, објави холандското Министерство за внатрешни работи, по слични одлуки од неколку европски земји.

dobivaj vesti na viber

Холандското министерство соопшти дека ја обесхрабрува употребата на апликации од „земји со агресивна сајбер програма насочена кон Холандија или холандски интереси“ на владините телефони.

Холандската разузнавачка служба AIVD минатиот месец ги именуваше Кина, Русија, Иран и Северна Кореја како земји кои имаат агресивна сајбер програма, што создава ризик за шпионски активности.

Претходно овој месец, Белгија го забрани ТикТок, во сопственост на кинеската компанија ByteDance, да ги користи телефоните и компјутерите на вработените во федералната влада.

Можете да прочитате

Макрон: Идеите на екстремната десница се шират во Европа

Песков: НАТО оди предалеку со воената реторика со што го зголемува степенот на ескалација

Украинскиот претседател Зеленски ќе ја посети Португалија