Утрински Весник
Свет

На државните службеници во Холандија нема да им биде дозволено да користат ТикТок на службените телефони

На холандските државни службеници наскоро повеќе нема да им биде дозволено да ја користат кинеската апликација ТикТок на нивните официјални мобилни телефони, објави холандското Министерство за внатрешни работи, по слични одлуки од неколку европски земји.

dobivaj vesti na viber

Холандското министерство соопшти дека ја обесхрабрува употребата на апликации од „земји со агресивна сајбер програма насочена кон Холандија или холандски интереси“ на владините телефони.

Холандската разузнавачка служба AIVD минатиот месец ги именуваше Кина, Русија, Иран и Северна Кореја како земји кои имаат агресивна сајбер програма, што создава ризик за шпионски активности.

Претходно овој месец, Белгија го забрани ТикТок, во сопственост на кинеската компанија ByteDance, да ги користи телефоните и компјутерите на вработените во федералната влада.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград