Утрински Весник
Спорт

МЗТ немаше проблем со Пелистер за совршен старт на финалето

МЗТ немаше проблем со Пелистер за совршен старт на финалето

МЗТ Скопје Аеродром стигна до убедлива 84:64 (18:18, 23:11, 20:20, 23:15) победа над Пелистер во првиот меч од финалето во македонскиот шампионат, покажувајќи дека се фаворити за одбрана на титулата.

dobivaj vesti na viber

Гостите успеаја да одиграат рамноправно во првата четвртина, по што „металците“ влегоа во ритам и направија двоцифрена предност за 41:29 водство на полувреме.

Второто полувреме повторно почна со израмнета игра, но МЗТ не дозволи противникот да се доближи, за на крајот во последната четвртина да ја потврдат фантастичната форма и да остварат убедлива победа.

Фото: КФМ

Можете да прочитате

Миовски во тимот на колото во Шкотска

Ван Бастен: „Укинете го фудбалот кога не знаеме како да однесуваме“

Ди Лоренцо за однесувањето на Осимен: Тимските проблеми ги решаваме во соблекувалната