Утрински Весник
Спорт

МЗТ го освои Суперкупот на Македонија

МЗТ го освои Суперкупот на Македонија

Кошаркарите на МЗТ нова сезона ја отворија со триумф во Суперкупот. Во „Кале“, МЗТ го победи Феникс со 76:54 (19:15, 14:14, 27:15, 16:10).

dobivaj vesti na viber

МЗТ петти пат по ред, а вкупно шести пат во клупската историја го освои пехарот наменет за победникот во Суперкупот.

Против Феникс, пресуди подолгата клупа на екипата од Аеродром. Феникс имаа приклучок во првиот дел, по две четвртини заостанува четири поени, но немаа сили да го издржат ритамот што го наметна МЗТ во второто полувреме.

Решавачка беше третата четвртина, која МЗТ ја доби со 12 поени разлика. Во финишот на овој период бепе и решен победникот, кога МЗТ дојде до предност од 21 поен.

Војдан Стојановски со 13 и Седрик расел со 12 поени го предводеа МЗТ. Најефикасен играч на натпреварот беше Расел Шакур од Феникс со 18 поени.

Фото/ kfsm.mk

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања