Утрински Весник
Спорт

Моура го напушта Тотенхем

Моура го напушта Тотенхем

Бразилскиот фудбалер Лукас Моура ќе го напушти Тотенхем на крајот на сезоната по пет сезони минати во клубот, потврди клубот.

dobivaj vesti na viber

Моура, кој имаше проблеми со повреди оваа сезона, пристигна во Тотенхем во 2018 година од Пари Сен Жермен и оттогаш одигра 219 натпревари и постигна 38 голови.

Бразилецот сигурно ќе влезе во историјата на лондонскиот клуб со неговиот хет-трик во реваншот од Лигата на шампионите против Ајакс во 2019 година, Тотенхем се пласира во финалето, каде подоцна загуби од Ливерпул (2:0).

„Каде и да сум, моето срце секогаш ќе биде тука. Ова е мојот клуб и ова секогаш ќе биде мојот дом“, напиша 30. годишниот Моура на социјалните мрежи.

Можете да прочитате

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз

Македонија со одлична победа над Белгија во Златната европска лига