Утрински Весник
Спорт

Морант доби осум меча суспензија

Морант доби осум меча суспензија

Ѕвездата на Мемфис гризлис, Џа Морант доби суспнзија од осум меча без плата за однесување кое „прави штета“ на лигата, потврдија од НБА.

dobivaj vesti na viber

Суспензијата ги покрива шесте меча кои ќе ги пропушти, пред да добие дозвола за да се врати против Далас во понеделник. Морант имал средба со НБА комесарот, Адам Силвер во средата, каде што се правдал за носењето оружје во предградието на Денвер овој месец.

„Однесувањето на Џа беше неодговорно и потенцијално многу опасно. Тоа има сериозни последици поради тоа што е следен и има влијание, посебно на младите фанови кои го сметаат за идол. Тој искажа дека жали за однесувањето и посочи дека научил од инцидентот и дека ја сфаќа својата одговорност“, изјави Силвер.

23-годишниот Морант имаше низа инциденти кои кулминираа со вадење пиштил во ноќен клуб во Денвер, нешто што го објави на Инстаграм во живо. Тој е двократен Ол-Стар и поранешен дебитант на годината во НБ лигата.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром