Утрински Весник
Свет

Моди прогласи победа на изборите во Индија, но партијата ќе го изгуби мнозинството

20240605071459 Big 730x400 70.webp.webp

Партијата на актуелниот премиер Нарендра Моди прогласи победа на парламентарните избори во Индија, но со повеќето преброени гласови, неговата хинду националистичка партија ќе го загуби парламентарното мнозинство, според прелиминарните резултати.

Народот на земјата „ја изрази својата доверба во нејзината владејачка коалиција трет пат по ред“, напиша Моди синоќа на Х.

Иако партијата на Моди, Bharatiya Janata (Индиската народна) партија (BJP) доби најмногу гласови, таа ќе мора да се потпре на своите двајца коалициски партнери за да формира влада.

Се смета дека е сигурно дека Моди ќе може да продолжи да владее трет мандат од пет години, но Рахул Ганди од опозицискиот Конгрес не исклучи разговори со двајца од коалиционите партнери на Моди.

– Јас сум исклучително горд на народот на Индија, рече Ганди, додавајќи дека населението во земјата јасно покажало дека го отфрла Моди како шеф на владата.

Само БЈП на Моди освои 303 места на претходните избори, многу над мнозинството од 272 места потребно за владеење. Пред пет години, заедно со своите сојузници, освои 353 места што беше огромно мнозинство.

Берзата ги претрпе најлошите загуби во последните четири години како реакција на неуспехот на Моди. 

Можете да прочитате

До мај 2024 присилно раселени 120 милиони лица – УНХЦР предупредува да нема апатија и недејствување среде најголемото присилно раселување

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на правилата за азил

Израелските тенкови влегоа подлабоко во Рафа