Утрински Весник
Македонија

МНР го осуди говорот на омраза на натпреварот Македонија-Бугарија

Црвениот картон пресуди: Бугарија минимално триумфираше во Скопје

Министерството за надворешни работи упати јавна реакција и осуда за вчерашниот израз на говорот на омраза што можеше да се забележи во текот на фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Македонија и Бугарија.

dobivaj vesti na viber

„ Спортските настани претставуваат највисокиот израз на принципите на фер однос, меѓусебна почит и натпревар во спортски дух. Злоупотребата на овие настани за ширење на омраза и нетрпеливост претставуваат суштинска спротивност на нивната основна замисла.

Северна Македонија и Бугарија и во иднина ќе продолжат активно да работат на унапредување на меѓусебните односи, како земји сојузнички во НАТО, идни партнери во Европската Унија, и пред сѐ, добри соседи“ се вели во реакцијата на МНР.

Можете да прочитате

Северна Македонија стана 103. членка на GFCE, една од најголемите светски мрежи за интернационална соработка и градење на капацитети за кибербезбедност

Претреси во Кочани, пронајдена дрога, приведени дилери

Кутиров: Започна примената на зелените царински декларации, царинењето завршува за еден час