Утрински Весник
Спорт

Минесота го доби и вториот натпревар во плејоф серијата со Денвер

20240507081009 Big 730x400 1.webp.webp

Минесота го победи Денвер рано утрово на гостински терен со 106:80 во вториот натпревар од второто коло на НБА плејофот.

Најдобар играч на натпреварот беше центарот на гостите Карл-Ентони Таунс, кој постигна 27 поени и забележа 12 скока. 

Во тимот на Денвер се истакна Арон Гордон со 20 поени.

Резултатот во серијата прв до четири победи е 2-0 во корист на Минесота. 

Следниот натпревар ќе се одигра на 11 мај. 

Во првиот натпревар од полуфиналето во Источната конференција, Њујорк ноќеска ја победи Индијана со 121:117 и поведе со 1:0.

Можете да прочитате

Леброн се откажува од 51 милион долари и ги напушта Лејкерси

Фудбалерките на Барселона ја освоија Лигата на шампиони

(ВИДЕО) Тепачка меѓу навивачите на Панатинаикос и Олимпијакос во Берлин