Утрински Весник
Спорт

Милевски: Без разлика на се, мислам дека сме на вистинскиот пат

Милевски: Без разлика на се, мислам дека сме на вистинскиот пат

Фудбалската репрезентација на Македонија загуби на домашен терен од Бугарија со 0-1 во последниот натпревар од ова издание во Лигата на нации. Селекторот Благоја Милевски вели дека и покрај поразите во низа, Македонија е на вистинскиот пат.

dobivaj vesti na viber

„Момците покажаа голема желба за победа и немам ништо да им замерам од таа страна. Во овие момци има потенцијал. Се наоѓаме во период на транзиција каде овие млади играчи што доаѓаат мора да добијат минутажа за да бидат конкуренти во квалификациите за ЕВРО 2024. Мислам дека сме на вистинскиот пат без разлика на сите проблеми што ги имаме, многуте откажувања и натпреварувачката форма. Дали двајца или тројца фудбалери имаат фул минутажа во своите клубови. Повторно од наш корнер примаме гол. Тоа се моменти на деконцентрација и мислам дека се тоа доаѓа од физичката неподготвеност. Но, имаме време до март и мислам дека фудбалерите многу повеќе ќе играат и во клубовите“, изјави Боби Милевски.

Селекторот на Бугарија, Младен Крстајиќ, беше многу порасположен по триумфот.

„Бугарија по четири години победи на гости. Одигравме добар натпревар. Не треба да се измислува топла вода во фудбалот. Без атмосфера и желба не може да се направи ништо во репрезентација. Никој не веруваше во нас пред овие два меча. Едноставно моравме да направиме рез. Јас бев победник како играч, тоа сакам да бидам и како селектор. Не е лесно да се игра пред овие прекрасни навивач, околу 20 илјади луѓе, овие млади играчи требаше да го издржат притисокот и да стигнат до победа“, изјави Младен Крстајиќ, селекторот на Бугарија.

Можете да прочитате

Саудиска Арабија сака да ги привлече Меси и Роналдо во својата лига

Камерунецот Ондуа игра на мундијалот со руско знаме на копачките

Штета за Еквадор – доминира против Холандија, но стигна само до реми, се повреди единствениот стрелец