Утрински Весник
Македонија

Мигранти се тепале во кругот на тетовскиот Универзитет: еден завршил во болница, а тројца се приведени

Мигранти се тепале во кругот на тетовскиот Универзитет: еден завршил во болница, а тројца се приведени

Приведени тројца мигранти поради меѓусебна тепачка во кругот на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово.

dobivaj vesti na viber

Според информациите, денеска, околу 11 часот, полициски службеници на СВР Тетово ги привеле М. Ф. (23) и А. Ш. (19) од Таџикистан и И. Т. (20) од Пакистан, кои претходно биле пријавени дека околу 10 часот, во кругот на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, меѓусебно физички се пресметувале.

Во пресметката, според пријавеното, учествувал и Х. Т. (21) од Пакистан, кој добил повреди и набргу бил пренесен во тетовската Клиничка болница за укажување лекарска помош.

Се преземаат мерки за расчистување и документирање на случајот по што против инволвираните, кои, според првични информации, се студенти на овој Универзитет, ќе следуваат соодветни поднесоци.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран