Утрински Весник
Македонија

Мицкоски на средба со амбасадорот на Унгарија: Интеграција во ЕУ без дополнителни уцени

Мицкоски на средба со амбасадорот на Унгарија: Интеграција во ЕУ без дополнителни уцени

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со амбасадорот на Унгарија, Н.Е. Андраш Клајн.

dobivaj vesti na viber

На средбата беше посочено од страна на Мицкоски дека блокадата со која се соочува државата на патот кон ЕУ интеграциите поради потребата за уставни измени преставува доказ за погрешните чекори и слепата улица во која е доведена Македонија како последица на капитулантската надворешна политика, но и чекорите без стратегија со која владата ја доведе земјата во незавидна состојба.

„Уставни измени од оваа власт, под ваков бугарски диктат нема да се случат, а сите спротивни изјави од првенците на власта се само евтин политички маркетинг и дефокус од нивната неспособност, власта нема мнозинство гласови да работи спротивно од волјата на народот“, посочи Мицкоски на средбата со Клајн.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ додаде дека на Македонија и’ е потребна интеграција во ЕУ базирана на извесна иднина без дополнителни условувања и уцени.

Можете да прочитате

Земјава испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Oсмани: ОБСЕ дава сериозна поддршка преку активности и проекти за борба против антисемитизмот

Ковачевски – ОБСЕ „Квинта“ амбасадори: Северна Македонија е позитивен пример како низ дијалог се наоѓаат решенија кои водат кон стабилност и просперитет