Утрински Весник
Спорт

Мхитаријан неизвесен за финалето против Манчестер сити

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Интер на 10 јуни, против Манчестер Сити ќе се бори за европската титула. Последен пат Интер ја освои Лигата на шампионите пред десет години.

dobivaj vesti na viber

Интер, во полуфиналето, со вкупен резултат 3:0 го победи градскиот ривал Милан. Реваншот, Интер го доби со 1:0, со голот на Лаутаро Мартинез.

Како сега стојат работите, финалето во Истанбул ќе го пропушти Хенрик Мхитаријан. Ерменецот, во вторникот одигра 30 минути, го напушти теренот поради повреда. Мхитаријан има повреда на стомачниот мускул.

Клубот објави дека Ерменецот нема да игра на следните првенствени натпревари каде Интер се бори за една од првите четири позиции кои водат во Лигата на шампионите следната сезона. Исто така тој ќе го пропушти финалето Купот на Италија против Фиорентина.

Клубот првенствено сака да му даде време на Мхитарјан да се обиде да се рехабилитира од повредата и да биде подготвен за финалето против Манчестер Сити.

Можете да прочитате

Тепачка помеѓу српските навивачи и германската полиција во Минхен пред натпреварот меѓу Данска и Србија

ФСД ќе ја плати казната во УЕФА, а сметката ќе ја испорача до навивачите

Уапсени двајца криминалци – го уценувале семејството на Шумахер, барале 15 милиони евра