Утрински Весник
Македонија

“МЕТЕОАЛАРМ”: По ова освежување, повторно на голема врата ни доаѓа Африканската топлина

850temp Anom 20240703 00 138 1.jpg

По ова освежување кое го имаме од денес, а истото ќе се задржи и во текот на утрешниот ден веќе од петок, а особено за време на викендот и во првите денови од следната седмица повторно нашата територија ќе подпадне под влијание на топол бран од Африка.

Токму поради ова и температурите ќе бележат тенденција на позначителен пораст, па така тие речиси насекаде ќе надминуваат 30 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели тие ќе се искачат и до близу 40 степени.

Можете да прочитате

Повредена жена пронајдена на автопат кај Демир Капија – ја претепал некој или ја прегазил?

РЕК Битола работи со еден блок

РЕК Битола работи со еден блок