Утрински Весник
Спорт

Медведев – Синер е првата полуфинална двојка на Мастерсот во Мајами

20240328084711 Big 730x400 62.webp.webp

Русинот Андреј Медведев и Италијанецот Јаник Синер ја сочинуваат првата полуфинална двојка на тенискиот Мастерс во Мајами, САД.

Ова е епилогот по првите два четвртфинални меча на кои Медведев го совлада чешкиот тенисер Николас Јари со 2:0, додека Синер беше поуспешен од Томас Махач (Чешка) исто така со 2:0.

Другите двајца полуфиналисти ќе бидат познати по денешните мечеви:

Александар Зверев (Германија) – Фабијан Марожан (Унгарија)

Карлос Алкараз (Шпанија) – Григор Димитров (Бугарија). 

Можете да прочитате

Карлос Алкараз поради повреда нема да ја брани титулата на турнирот во Барселона

Мек Грегор се враќа во октагонот по три години

Вињалес најбрз во спринтот во Остин