Утрински Весник
Свет

Медведев: Последните случувања во Украина не оставаат други опции, освен директен конфликт со НАТО

Медведев: Последните случувања во Украина не оставаат други опции, освен директен конфликт со НАТО

Последните конфликти во Украина не оставаат многу други опции, освен директен конфликт со НАТО, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

dobivaj vesti na viber

На својот канал на „Телеграм“ тој се осврна на неодамнешниот скандал во канадскиот парламент, како и испораката на тенкови „Абрамс“ од арсеналот на НАТО во Украина и ветувањето за проектили со долг дострел, пренесуваат локалните медиуми.

Во чест на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на 22 септември, на седницата на парламентот на Канада, меѓу другите, присуствуваше и 98-годишниот Јарослав Хунка, кого претседателот на долниот дом на парламентот со аплауз го претстави како „борец за независност на Украина од Русите за време на Втората светска војна“, пишува „Спутник“.

Се утврди дека Хунка бил поранешен член на доброволната дивизија „Галиција“ на трупите на СС, во која имало и украински националисти и која не само што се борела против Црвената армија туку била позната и по злосторствата врз Евреите, Полјаците, Белорусите и Словаците, пренесува медиумот.

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека ниту тој ниту делегацијата на Зеленски не била запознаена со поканата во парламентот, пишува „Спутник“.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина