Утрински Весник
Спорт

Мечевите на Австралија опен беа прекинати поради топлински стрес

Мечевите на Австралија опен беа прекинати поради топлински стрес

Мечевите во првото коло на Австралија опен беа одбележани со прекини поради високите временски температури. Температурата во Мелбурн изнесуваше 36 степени Целзиусови, а организаторите реагираа според договорот откако донесоа одлука да ги спасат учесниците од такви горештини.

dobivaj vesti na viber

Имено, организаторите на Австралија Опен пред пет години воведоа скала на топлотен стрес, при што пониските степени даваат приоритет на стратегијата за зголемена хидратација и ладење.

На почетокот на мечевите од првото коло, скалата стигна до четвртата фаза, што значеше дека сингл играчите имаат право на десетминутна пауза, жените меѓу вториот и третиот сет, а мажите меѓу третиот и четвртиот сет.

Мечот меѓу Австралиецот Џордан Томпсон и Американецот Џеј Џеј Волф стигна до петтото ниво и мечот веднаш беше прекинат кон средината на вториот сет. Дуелите потоа продолжија на тениските терени на кои има покрив, Род Лејвер арена, Маргарет Корт и Џон Кејн.

Новак Ѓоковиќ пред пет години им се пожали на организаторите на жештините откако го победи Гаел Монфис на 39 степени. Не долго после тоа, беше воведена скалата на топлински стрес.

Можете да прочитате

Проблем за Њукасл – Гордон го прекршил законот

Челси ќе достави понуда за Рафаел Леао

ПСЖ му го продолжи договорот на Карбатиќ