Утрински Весник
Спорт

Мбапе ќе потпише нов договор со ПСЖ, но и клаузула за трансфер во Реал следното лето

Мбапе ќе потпише нов договор со ПСЖ, но и клаузула за трансфер во Реал следното лето

Голгетерот на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе, е подготвен да потпише нов договор со францускиот првак до 2026 година, во кој ќе има посебна клаузула за негово откупување следното лето.

dobivaj vesti na viber

24-годишниот фудбалер претходно имаше јасен став да го напушти „Паркот на принцовите“ како слободен играч следната година кога ќе му истече актуелниот договор.
Раководството на ПСЖ не беше задоволно од оваа одлука и го отстрани напаѓачот од првиот тим. Мбапе се предомисли и беше вратен во тимот, по што постигна три гола на двата натпревари на кои настапи од почетокот на сезоната.

Пресвртот не завршува тука, бидејќи напаѓачот треба да го продолжи договорот и да остане на „Паркот на принцовите“.

Сепак, во новиот договор ќе биде вклучена и ослободителна клаузула за следното лето, која сепак би можела да му овозможи на Мбапе да го заврши својот трансфер од соништата во Реал Мадрид.

 

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања