Утрински Весник
Спорт

Мартин победи во Португалија, Акоста трет, Бањаја и Маркез не ја завршија трката

149c08285e0a9bb7e09e34302b1f0984 1709921824.jpg
300x250 (7)

Хорхе Мартин победи на трката за Големата награда на Португалија. Возачот на Прамак Дукати со шестиот триумф во кариерата во „кралската класа“, го заокруѓи перфектниот ден на Шпанеците, Даниел Олгадо победи во категоријата Мото 3, а Арон Канет во Мото 2.

Мартин трката ја започна од третото место, на челната позиција ја презеде во првиот свиок и до крајот никој не успеа да му ја оспори победата.

Ss1

Енеа Бастианини заврши на второто место со 882 илјадитинки заостанување, а трет беше возачот на ГасГас, Педро Акоста. Шпанецот ја возеше својата втора трка во „кралската класа“ и стана третиот најмлад кој се искачил на подиумот во историјата на Мото ГП.

Трката не беше многу интересна, до самиот финишт, Акоста беше во центарот на вниманието бидејќи од седмото стигна до четвртото место. Во борбата за четвртата позиција го помина актуелниот шампион Пеко Бањаја.

Италијанецот не ја заврши трката бидејќи на три круга до крајот имаше контакт со Марк Маркез од Гресини.

Драмата кулминираше во последниот круг кога во тој момент второпласираниот Маверик Вињалес, падна од својата Априлија.

Ss1

Можете да прочитате

Јепчирчир постави нов светски рекорд во маратон

Верстапен славеше и на трката за Големата награда на Кина

Сејдини: Модерна и прогресивна федерација, тоа е целта за сите нас