Утрински Весник
Спорт

Мароко-Шпанија, Португалија-Швајцарија

Мароко-Шпанија, Португалија-Швајцарија

На Светското првенство во Катар, во текот на денот, ќе бидат формирани сите четвртфинални двојки. За место меѓу најдобрите осум ќе се борат Мароко и Шпанија, односно Португалија и Швајцарија.

dobivaj vesti na viber

Мароко се пласираше во нокаут фазата, откако на општо изненадување го освои првото место во Ф-групата. Мароканците одиграа 0:0 против Хрватска, а потоа ги победија Белгија (2:0) и Канада (2:1).

По убедливата победа против Костарика (7:0), Шпанија ремизираше со Германија (1:1) и загуби од Јапонија (1:2). Шпанците со четири бода го освоија второто место во Е-групата. .
Португалија ја мина групата Х со победите против Гана (3:2) и Уругвај (2:0) и поразот од Јужна Кореја (1:2). Како првопласирана репрезентација во својата група, за противник доби селекција од групата Г. Швајцарија, во групната фаза го совладаа Камерун (1:0), загуби од Бразил (0:1), а потоа ја победи Србија (3:2) во директниот дуел за место во нокаут фазата.

16:00 Мароко – Шпанија, Ал Рајан
20:00 Португалија – Швајцарија, Лусаил

Во четвртфиналето се пласираа: Аргентина и Холандија, Франција и Англија, односно Бразил и Хрватска.

Можете да прочитате

Рома и Галатасарај договориле две важни зделки

Почина поранешната италијанска скијачка Елена Фанкини

Ирвинг дебитираше за Далас, Лилард со трипл-дабл им пресуди на Вориорс