Утрински Весник
Македонија

Маричиќ: Со членството на С. Македонија во НАТО исполнет е еден од националните стратешки интереси

Nato 5.jpeg

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ на настанот со што започнаа Деновите на НАТО во земјава, со кои одбележуваме 4 години од членството на Северна Македонија во НАТО и 75 години од формирањето на Алијансата меѓудругото порача дека „денеска, ние сите заедно сме поспокојни знаејќи дека сме дел од најнапредната, најмоќната одбранбена воено-политичка Алијанса во светот и сме на вистинската страна“.

„Ова е прва година како ја бележиме годишнината од членството во НАТО како земја која не е веќе најмлада НАТО членка. Соочена со предизвиците од руската агресија како закана за идеалот на Европа како слободен континент, Финска се приклучи на семејството на 4 април 2023, а Шведска пред само 20 дена – на 7 март 2024 година, со што стануваме уште пообединети и посилни во нашиот придонес за мирот и стабилноста. За Северна Македонија членството во НАТО беше исполнување на еден од националните стратешки интереси и е пат кој води до полноправно членство во Европската Унија“ посочи Маричиќ.

Тој рече „правиме разлика, и сме свесни за придобивките кои носат безбедност и стабилност. Кога станува збор за безбедноста и сигурноста, беше гордост да си Македонец и Македонка, кога во исто време пред седиштето на НАТО во Брисел, во Командата на сојузничките сили за операции во Монс и во Командата на сојузничките сили за трансформации во Норфолк во САД, се издигна македонското знаме, додека се интонираше македонската химна како симболи на потврдениот македонски идентитет.
Северна Македонија денес рамо до рамо со останатите сојузници, учествува во градењето на нашата безбедна иднина, го чуваме мирот и ги промовираме и негуваме демократските вредности“.

„Денеска со гордост можеме да кажеме дека го исполнивме сонот на многу генерации. Така, треба да го исполниме сонот за Европската Унија, сега пореален од било кога.
Ги оставивме далеку зад нас скептицизмот, резервите и грчот од пред 5 години што некои ги имаа. Имавме едно чувство на возвишена цел која ја правиме и која ја работиме за членството во НАТО и членството во ЕУ. Наспроти тоа денешните околности ни потврдуваат дека сме донеле вистинска одлука, дека сме биле на вистинската страна. Имаме силно оправдување за големите политички жртви што ги направивме бидејќи беа вредни за граѓаните и за државата“ рече вицепремиерот.

Можете да прочитате

Костадиновска – Стојчевска: Младите имаат право на спокојна и достинствена иднина

Спасовски: Кумановци најдобро знаат со Стево имаме европска иднина, а со лажните патриоти повторна изолација

Јакимовски: Во овие тешки времиња многу е битно кој ќе биде врховен командант