Утрински Весник
Македонија

Макрон и честита на Сиљановска-Давкова на македонски јазик

Makron Cestitka 1311232.png

На официјалната страница на социјалната мрежа „Фејсбук“ од францускиот претседател Емануел Макрон се појави честитка, на македонски јазик, упатена до новоизбрата претседатеелка на Македонија, Гордана Сиљановска Давкова. В недела таа треба да биде инаугурирана од Собранието по што и официјално ќе стане првата жена претседател на Македонија. -Се отвора нова страница кај нашите македонски пријатели. Ја поздравувам храбрата посветеност на Стево Пендаровски, а на Гордана Сиљановска Давкова ѝ ги упатувам моите срдечни честитки за изборот за Претседател. Франција останува на страната на Северна Македонија за да ја придружува во реформите и нејзината европска иднина, напиша Макрон на Фејсбук.

Можете да прочитате

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух