Утрински Весник
Македонија

Македонската Армија се засилува и модернизира – Голем конвој со воени возила вечерва пристигна во Македонија

Попладнево можеа да се забележат камиони на граничниот премин Богородица со соседна Грција кои превезуваат ЈLTV оклопни возила од американско производство пишува 24инфо.

Лесно тактичко возило (JLTV) е дел програма на Армијата на САД, американскиот поморски корпус и командата за специјални операции.

Со овие најмодерни и најсофистицирани оклопни возила се менува ликот на Армијата, се засилува нејзината борбената готовност и се зацврстува безбедноста на Република Македонија и НАТО Алијансата.

Целиот текст на следниот ЛИНК

Можете да прочитате

Ковачевски: Нечија агенда стои зад вчерашните случувања на северот на Косово

Тренчевска: Ќе се залагаме за еднаков пристап на лицата со попреченост во сите населени места во државата

Петровска за Косово: Време е политичките лидери да носат мудри одлуки, ја следиме состојбата, граѓаните се безбедни