Утрински Весник
Свет

Македонците во Бугарија за каменувањето на објектот: Полицијата нека го испраша Виктор Стојанов

Македонците во Бугарија за каменувањето на објектот: Полицијата нека го испраша Виктор Стојанов

Од здружението ОМО Илинден-Пирин велат дека веќе 17 години има напади врз македонските клубови во Бугарија.

dobivaj vesti na viber

Од здружението прашуваат дали полицијата конечно ќе спроведе истрага и овој пат нема да одбие?

„ Да видиме дали ќе ги најде сторителите откако неодамна постави камери над клубот по своја волја. Се надеваме дека тоа беше за безбедност, а не само за следење на оние што влегуваа. И има од каде да се почне – нека го испрашуваат Виктор Стојанов, еден од организаторите на провокациите, кој во исто време беше во Благоевград со цела банда бегалци“ велат од ОМО Илинден-Пирин.

Можете да прочитате

Францускиот парламент го поддржа владиниот план за нуклеарна обнова: Клучната точка е изградбата на шест нови реактори

„Бугарија е приоритет“ – ЕУ издвојува 600 милиони евра за зајакнување на бугарската граница со Турција

Русија распореди ракетни системи на Курилските острови