Утрински Весник
Спорт

Лудница во Монца, Саинц ја освои пол-позицијата

Лудница во Монца, Саинц ја освои пол-позицијата

Карлос Саинц ја освои пол-позиција во пресрет на утрешната трка во Монца, за Големата награда на Италија. Шпанецот до четвртата пол-позиција во кариерата дојде пред лидерот во шампионатот Макс Ферстапен.

dobivaj vesti na viber

Саинц, кој од петокот му конкурираше на Верстапен, на крајот имаше подобро време за само 13 илјадити делови од секундата. Радостна на фановите на Ферари е уште поголема бидејќи Шарл Леклер го освои третото место.

Од вториот ред, веднаш до Леклер трката ќе ја започне возачот на Мерцедес, Џорџ Расел. Позициите шест и седум се резервирани за Серхио Перез и Ландо Норис, Луис Хамилтон е осми, Оскар Пјастри деветти, а фернандо Алонсо Десетти.

Трката за Големата награда на Италија, утре ќе започне во 15 часот.

Можете да прочитате

(ВИДЕО) Серхио Рамос си даде автогол, Барса ја победи Севилја

(ВИДЕО) Борусија Дортмунд го победи Хофенхајм

Лисандро Мартинез ја обнови повредата, го чека долга пауза