Утрински Весник
Македонија

ЛАДНИОТ АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ПРИСТИГНА ВО МАКЕДОНИЈА: На кратко ни го донесе снегот на повеќе планински превои – Следува нов голем пораст на температурите

429933900 1130522731736324 5139348716162745592 N.webp.webp

Метео анализа на Славчо Попоски:

Ладниот Атмосферски фронт од регионот пристигна во Македонија и на кратко предизвика значителен пад на температурите, силен северен ветер, врнежи од дожд на пониските места, како и снег на планините како и во некои повисоки населени места во западните  и во северните предели од државава.

Снежно утринава беше на планинскиот превој Стража, како и на Ѓавато.

Фото: Стража утрово

Атмосферскиот фронт беше брз, а екипите на ЈП Македонија пат постојано се на терен, секако коловозите на планинските превои се целосно чисти.

Во следните денови продолжува многу променливото време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет, повремено засилен јужен ветер а локално врнежите ќе бидат поројни и проследени со појава на грмежи. Температурите повторно ќе бележат тенденција на значителен пораст.

Во следните наши метео објави следува детална метео анализа за следниот период.

Можете да прочитате

ЦУК: Со хеликоптерска помош ренџерите гасат пожар на Шара

Костадиновска – Стојчевска: Младите имаат право на спокојна и достинствена иднина

Спасовски: Кумановци најдобро знаат со Стево имаме европска иднина, а со лажните патриоти повторна изолација