Утрински Весник
Свет

Курти: Во Приштина ќе одговарам на прашањата за ситуацијата на северот на Косово

Курти: Во Приштина ќе одговарам на прашањата за ситуацијата на северот на Косово

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска изјави дека „Во Приштина ќе одговара на прашања за ситуацијата на северот на Косово“.

dobivaj vesti na viber

Тој денеска ја посети Косовската академија за јавна безбедност, но, како што пренесува РТК, не сакал да зборува за настаните на северот на Косово.

Курти денеска се сретна со командантот на КФОР Ањело Ристиќ.

Косовската полиција рано денеска упадна во зградите на општините Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток, каде се собраа граѓани во обид да го спречат нивниот влез.

Постапките на косовската полиција денеска ги осудија американскиот амбасадор во Приштина Џефри Ховениер и американскиот сенатор Крис Марфи.

Можете да прочитате

Протече нов нацрт договор на СЗО: „Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Бремен маж на насловна на познат магазин го шокираше светот: „Јас сум доказ дека може“

Серија напади врз Русија: Гранатирани села, беспилотни летала погодија складиште за гориво