Утрински Весник
Спорт

Конте станува најплатениот тренер во Серија А

3140145 64358628 2560 1440.jpg

Италијанските медиуми пишуваат дека во моментот кога ќе го потпише договорот за преземање на тимот на Наполи, Антонио Конте ќе стане најплатениот тренер во Серија А. Иако не е објавена точната сума на неговите примања, италијанските медиуми тврдат дека тој ќе има плата меѓу осум и девет милиони евра.

La Gazzetta dello Sport пишува дека Конте веќе има понуда пред себе, додека Corriere dello Sport и Tuttosport велат дека треба да се решат само ситни детали пред да се склучи договорот и да се наведе сумата што ќе ја добие. Наводно, единствено се уште непознато е дали Конте ќе потпише договор на три или две години со опција за продолжување на дополнителна сезона.

Најплатен тренер во Италија е Симоне Инзаги од Интер. Работи за 5,5 милиони евра годишно, и што уште треба да се додадат бонуси.

Можете да прочитате

Бријаторе се враќа во Формула 1

Албанецот кој ги навредуваше Македонците: Ако навредив некого извинете

Рекордерот Меси и „гаучосите“со победа ја започнаа одбраната на титулата