Утрински Весник
Спорт

Клоп ја одби Германија

Клоп ја одби Германија

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп нема да ја преземе германската фудбалска репрезентација, потврди неговиот менаџер.

dobivaj vesti na viber

Клоп беше еден од можните кандидати да го замени Ханси Флик на клупата на германската репрезентација. Флик доби отказ минатата недела, откако загуби со 1:4 од Јапонија во пријателски натпревар.

„Јирген има долгорочен договор со Ливерпул и не е достапен за селектор на репрезентацијата“, изјави неговиот менаџер Марк Косике.

Германските медиуми објавија дека потпретседателот на Германскиот фудбалски сојуз, Ханс-Јоаким Ваке, вложил големи напори да го убеди 56. годишниот тренер да ја преземе репрезентацијата.

Флик ја презеде германската репрезентација во 2021 година, мандатот започна со победи во првите осум натпревари, но оттогаш тимот победи само четири пати во 17 натпревари.

Германија не ги игра квалификациите за Европското првенство во 2024 година, бидејќи е домаќин, поради што игра само пријателски натпревари.

Германија синоќа во пријателски натпревар ја победи Франција со 2:1. Селекцијата од клупата ја водеше спортскиот директор, Руди Фелер.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања