Утрински Весник
Свет

Климатски протести во Холандија: уапсени над 500 активисти, 10.000 блокираа автопат

Климатски протести во Холандија: уапсени над 500 активисти, 10.000 блокираа автопат

Холандската полиција денеска соопшти дека повеќе од 500 климатски активисти биле уапсени за време на вториот ден од протестите против владините субвенции за индустријата за фосилни горива.

dobivaj vesti na viber

Стотици демонстранти маршираа по автопатот А12 во Хаг околу пладне, игнорирајќи ги предупредувањата на властите да не го прават тоа и блокирајќи ја главната сообраќајна артерија, објави Ројтерс.

Во саботата беа уапсени околу 2.400 демонстранти, а околу 10.000 активисти го блокираа истиот автопат неколку часа.

Организаторот на настанот Extinction Rebellion најави дека демонстрантите ќе се обидуваат да го блокираат автопатот секој ден додека холандската влада не престане да користи јавни средства за субвенционирање на нафтената и гасната индустрија.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина