Утрински Весник
Спорт

Кирјос воодушевен од играта на Ѓоковиќ

Кирјос воодушевен од играта на Ѓоковиќ

Ник Кирјос беше импресиониран од играта на Новак Ѓоковиќ во осминафиналето на Австралија опен. Ѓоковиќ го порази сонародникот на Кирјос, Алекс де Минор с 6:2, 6:1, 6:2.

dobivaj vesti na viber

Ѓоковиќ доминираше од почетокот на мечот, на противникот му препушти само пет гема. Кирјиос, мечот го следел од болница, каде се наоѓа по операцијата на коленото. Вднаш се огласи на социјалните мрежи.

„Она што го видов вечерва ме натера да се чувствувам добро кога станува збор за мојот тенис. Како јас воопшто успеав да го победам овој човек“, напиша Кирјос.

Инаку, Новак и Кирјос досега имаат одиграно три дуели, а Кирјиос води со 2-1.

Новак го доби нивниот најважен дуел, финалето на Вимблдон во 2022 година.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања