Утрински Весник
Спорт

Кер ќе стане најплатениот тренер во историјата на НБА

20240224112948 Big 730x400 63.webp.webp
Ss2

Тренерот на Голден Стејт, Стив Кер наскоро ќе потпише нов договор со клубот, пренесува ESPN. Договорот ќе трае две години. 

Се очекува 58-годишниот кошаркарски стручњак да заработува 17,5 милиони долари годишно, што ќе го направи најплатен тренер во историјата на НБА.

Ss1

Кер го води Голден Стејт од 2014 година. Под негово водство, тимот двапати стана шампион во НБА.

Во тековната сезона, Вориорс се на 9. место во Западната конференција на НБА-лигата со 29 победи и 26 порази по 55 одиграни натпревари.

Ss1

Можете да прочитате

Арсенал пукна „петарда“ во мрежата на Челзи

Албански стратег кој со Шкендија беше шампион во мак-фудбалот е нов тренер на Шкупи

(Видео) Браќата на Јокиќ натепаа навивач на трибина