Утрински Весник
Спорт

Келн го понижи Вердер со неверојатни 7:1!

Келн го понижи Вердер со неверојатни 7:1!

Бундеслигата се врати по долгата пауза со многу голови, откако Келн стигна до апсолутно неверојатна 7:1 победа над Вердер во пресметка од средината на табелата во кое гостите успеја да примат пет гола за 27 минути од 9. до 36. минута од мечот.

dobivaj vesti na viber

Линтон Маина ги донесе „јарците“ во водство веќе во деветтата минута, а во 16. и 21. минута Штефен Тигес да постигне два гола за 3:0. Елијес Шкири во 31. минута зголеми на 4:0, за Денис Хусеинбашиќ во 36. минута да стигне до 5:0. Вердер намали на 5:1 преку Никлас Филкриг во финишот на полувремето, за во второто полувреме, Шкири уште да стрела во 54. минута, за во 76. минут, Марко Фридл да си даде автогол за конечни 7:1.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања